slovensky magyar english
logo logo

Mramorová technika (benátsky štuk)

Okrem maľovania obrazov a dekoratívnych prvkov sa zaoberám aj estetickým maľovaním interiérov.

Benátsky štuk (stucco veneziano) a tiež antické vápno (calce antica) sú lesklé dekoratívne omietky, ktoré v interiéroch vytvárajú dojem luxusu a výnimočnosti. Oproti benátskemu štuku sa Calce antica dá lepšie vyleštiť a je paropriepustnejšia. Na dosiahnutie porovnateľného lesku sa benátsky štuk musí voskovať špeciálnym voskom. Tento vosk sa tiež používa v kúpeľniach a v iných vodou a nečistotou namáhaných častiach, pretože zabraňuje vniknutiu vody a nečistôt do omietky, ale tiež zhoršuje paropriepustnosť omietky.

mramorová technika (stucco veneziano, benátsky štuk, calce antica)

Ako podklad mojich malieb používam omietku podobajúcu sa na mramor, ktorá je sama osebe veľmi dekoratívna. Jej základom je čisté, dlho zrejúce vápno, ktoré po vyschnutí a vyzretí ztuhne na veľmi tvrdú, trvácnu omietku. Jej životnosť je veľmi dlhá, jej farba nebledne, trením, menším mechanickým zaťažením sa nemení, je priedušná, paropriepustná.

Táto mramorová omietka má podobné vlastnosti ako pravý mramor: hladký, lesklý, trvácny, studený povrch a mix viacerých farieb.

Keďže sa v tejto omietke striedajú viaceré farby, ľahko sa opravuje. To znamená, že pri poškodení časti omietky, ju netreba opravovať celú, ale len poškodenú časť. To pri ostatných maliarskych technikách nepripadá do úvahy a musí sa premaľovať celá stena.

mramorová technika (stucco veneziano, benátsky štuk, calce antica)

Maľovanie touto technikou nie je oveľa drahšie ako tradičné maľovanie, hlavne ak berieme do úvahy trvácnosť a stálosť tejto omietky.

Mramorová omietka sa skladá z minimálne dvoch vyrovnávacích vrstiev (brúsená sádrová stierka), z dvoch vyhladzujúcich vrstiev (calce antica) a nakoniec z jednej farebnej "mramorovej" vrstvy antického vápna. Počet vrstiev závisí od kvality základnej omietky. Konečná vrstva je veľmi hladká, lesklá a trvácna. Paleta farieb je nekonečná, podľa priania zákazníka. Na takto zhotovenú omietku sa potom môžu namaľovať fresky, ornamentiky, dimenzné rámy, ktoré povznesú interiér do úplne iného štýlu. Mám veľa referencií na túto techniku, zhotovilo sa ňou viac kostolov, štátnych pamiatok, hotelov, reštaurácií aj bytových priestorov.

 

Ukážky mramorových omietok (benátsky štuk, calce antica):

Mramorová stierka (benátsky štuk, calce antica) Mramorová stierka (benátsky štuk, calce antica) Mramorová stierka (benátsky štuk, calce antica) Mramorová stierka (benátsky štuk, calce antica) Mramorová stierka (benátsky štuk, calce antica) Mramorová stierka (benátsky štuk, calce antica) Mramorová stierka (benátsky štuk, calce antica) Mramorová stierka (benátsky štuk, calce antica)

 

Úvod
Kontakt
Zdieľanie